Tarihçe

TMT Grubu

Tarihçe

Yönetim Kurulu Başkanımız Yüksel Tonguç'un babası Saffet Tonguç vizyonu, çalışkanlığı, öğütleri, doğruluğu bugün hepimize bıraktığı en büyük mirastır. Saffet Tonguç Romanyanın Çakırca köyünde doğdu. Topladığı yumurtaları kasabaya götürüp ticaretin dinamiklerini ögreniyordu. Doğruluğun çok önemli olduğunu küçük yaşında idrak etmişti. Yaptığı ticaretle herkesin güvenini kazanıyor. İşini büyütüyor.

Ferhat bey'in kızı Ünzile hanımla evleniyor. Nurtopu gibi 4 evlat sahibi oluyor. İsmail,Yılmaz,Yüksel,İsmet. İşler büyüyünce; Türkiye ile ticaret ilşkileri başlıyor ve 1933 yılında kesin dönüş yapıyor. Çorlu'ya yerleşiyor. Önce bir ev alıyor. Toptan bakkaliye ile başladığı ticarete, araba alım satımı, beyaz eşya ve mobilya ile devam ediyor. İsatnbul'da çok önemli kalbur üstü tüccarlarla tanışıyor. Bunların arasında çok önem verdiği, güvendiği ve saydığı Vehbi Koç ile dostluğu başlıyor.

Lüleburgaz'da LÜLETAŞ tuğla ve kiremit fabrikasını kuruyor. 1960 yılında TONGUÇLAR OTOMOTİV A.Ş 'yi kuruyor. Çorlu ve Trakya'da Tonguçlar diye anılıyor. Çok programlı ve not almaya çok önem veren bir patrondu. Etrafına hal ve hareketleriyle, tatlı diliyle örnek olurdu. Toplantılarda sözüne önem verilen dikkat çeken hoş sohbet bir insandı. ONUN İÇİN BAŞARILMAYACAK BİR İŞ YOKTU.

Babacan yapılı, cesur, aklı selim, sabırlı, hoşgörülü bir insandı. Çözülmeyecek problem yok derdi. 1962 yılında büyük bir yangın geçirmiş. Ertesi gün alış veriş ettiği tüccarları gidip hesap gördü. Mal alarak tekrar ticarete başladı. Herkezin güveni tam idi. Bütün tüccarlar kısa zamanda Saffet Tonguç borcunu öder ve eskisinden daha güçlü olur diyordu. Sonsuz bir tevekkül ve sabırla bizleri teselli etti ve başaracağız dedi. Zaman herkesin düşüncesini haklı çıkardı. Tonguçlar eskisinden daha güçlü bir şekilde ticarete devam etti. Saffet Tonguç'un büyük oğlu olan İsmail Tonguç ticarette çok başarılıydı. Ufak kardeşi yüksek Tonguç ile iyi anlaşıyor ve ticaretin önemli püf noktalarını öğretiyordu. Yüksel Tonguç abisinden 13 yaş ufak olduğu için babaları öldüğünde baba olarak abisini gördü. Uzun yıllar bir çok başarılı işler yaptılar. Trakya'ya bir çok yenilik getirdiler. Tonguçlar İş Merkezini kurdular. 1973 yılında bu Çorlu'daki ilk çok katlı bina inşaatıydı. Bu inşaatı, yurt dışına çıkmayı seven ve gezen Yüksel Tonguç yurdışında görmüş olduğu iş merkezi konseptini yenilik olarak Çorlu'ya abisiyle beraber getirdi. 1969 yılında Melek Tonguç ile evlendi. Adı gibi Yüksel Tonguç'un uğuru oldu. 3 tane nur topu gibi evlatları oldu. Koray,Tolga,Canberk Tonguç. 1992 yılında Trafik kazasında büyük oğlu Koray Tonguç'u kaybetti.

Yıllar bu şekilde gelip geçti. Yüksel Tonguç Bu dönemde bir çok arsa ve gayrimenkül yatırımı yaptı. Çorlu'nun son 10 yılda hızlı bir şekilde büyümesinden dolayı, Yüksel Tonguç 2011 yılında TONGUÇLAR GAYRİMENKÜL A.Ş 'yi kurdu. Şirketin Yönetim kurulunda Tolga Tonguç, Canberk Tonguç, bulunmaktadır.